31 Temmuz 2015 Cuma

Keçe Ustası Kimdir? - Who is Master of Felting?


1953 yılında Mersin’de doğdu. 1971 yılında Ankara Cumhuriyet Lisesi ve 1976 yılında Gazi Üniversitesinden mezun olduktan sonra Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdürlüğü’nde memuriyete başladı. Münih Başkonsolosluğu (Almanya) ve Taşkent Büyükelçiliğinde (Özbekistan) ve UNDP nezdinde diplomatik görevlerde bulundu. Halen Hazine Müsteşarlığı’nda görevlidir.

Yurt içi ve yurt dışı memuriyet görevleri sırasında özellikle yok olmaya yüz tutan el sanatlarımızın yeniden canlandırılabilmesi ile ilgilenmiş ve bu çerçevede hobi olarak başladığı keçecilik sanatını Konya’da Mehmet Girgiç ve Afyonkarahisar’da Yaşar Kocataş ustalardan öğrenmiştir. 2005 yılında "Geleneksel Türk El Sanatları Üretici ve Sanatkarlarının Sorunlarının Araştırılarak El Sanatlarının Geliştirilmesi, Korunması ve Gelecek Kuşaklara Aktarılması İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi" konulu Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Komisyonu'nda danışman olarak görev yapmıştır. 
2009 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı "Somut Olmayan Kültür Mirası Taşıyıcıları" envanterine kayıtlıdır.
 
Türkler tarafından dünyaya tanıtılan, ancak ülkemizde kaybolmaya yüz tutmak üzere olan geleneksel keçecilik sanatının farklı bir kulvara taşınarak yeniden canlandırılması amacıyla huzurevleri ve kreşler olmak üzere çeşitli kurumlarda öğretilmesi ve canlandırılması, Türk insanına yeniden tanıtılarak yaygınlaştırılması, sanayiye uyarlanarak yeni kullanım alanları yaratılması ve Türk keçeciliğinin uluslar arası boyutta tanıtılması koularında çalışmalar yapmaktadır. 
 
Sanatçı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Rehabilitasyon Merkezi’nde gazilere yönelik atölyesi açılmasını sağlamıştır. 2007 yılından 2012 yılına kadar Ankara Türk-Amerikan Derneği'nde keçe atölyesi yönetmiştir.


2013 yılı Mart-Haziran döneminde İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün organize ettiği, kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anakara Büyükşehir Belediyesince desteklenen 10-15 yaş arası çocukların bir geleneksel el sanatı öğrenmeleri yoluyla beceri kazanmaları ve yeteneklerini keşfetmeleri amacıyla düzenlenen "Sanatla Mutluluğa Koşuyoruz" projesi çerçevesinde keçe   atölyesi çalışmaları yapmıştır.

 Halen Hazine Müsteşarlığı görevi yanı sıra Ulucanlar Müzesi Sanat Sokağı'nda keçe atölyesi çalışmaları yapmakta, Hacettepe Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak "Temel Geleneksel Keçecilik" ve "İleri Geleneksel Keçecilik" adı altında toplam 4 sınıfta ders vermektedir. 

Bu güne kadar düzenlediği/katıldığı sergiler:

-Şubat 2005 Türk-Amerikan Derneği “Keçe Sanatında Yeni Boyutlar”
-Ekim 2005 Anadolu Ajansı “Keçe Sanatında Çağdaş Yorumlar”
-Kasım 2005 Kocaeli Üniversitesi “Halk Kültürlerini, Koruma, Yaşatma ve Geleceğe Aktarma” konulu uluslararası sempozyum
-Aralık 2005 Hazine Müsteşarlığı resim sergisi
-Ocak 2006 Türkiye Kalkınma Bankası resim sergisi
-Haziran 2006 Kazdağları Ulusal Sempozyumu
-Ağustos 2006 Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
-Temmuz 2007 Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
-Ekim 2007 Ankara Güzel Sanatlar Galerisi
-Aralık 2007 Türk-Amerikan Derneği
-Nisan 2008 Ankara Kulübü Derneği Keçe Sergisi
-Mayıs 2008 Akdeniz Üniversitesi Sanat Etkinlikleri
-Eylül 2008 Türk-Amerikan Derneği Keçe Atölyesi sergisi
-Haziran 2009 Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi Keçe Sergisi
-Eylül 2009 TBMM Mustafa Necati Sanatevi Keçe Sergisi
-Aralık 2009 EGEART 
-Mayıs 2010 Mersin Ticaret Odası Sanat Galerisi Keçe Sergisi
-Haziran 2011 TBMM Mustafa Necati Sanatevi Keçe Sergisi
 -Aralık 2011 EGEART
-Ekim 2012 Milli Kütüphane Sanat Galerisi Keçe Sergisi
-Şubat 2014 Hazine Müsteşarlığı Keçe Sergisi
- Ekim 2014 Hacettepe Üniversitesi Öğrencileri keçe Sergisi

İletişim Bilgileri:
e-posta: cinaryasarcengiz@yahoo.com
Telefon: 0532 783 20 65
www.keceustasi.blogspot.com

2 yorum:

Adsız dedi ki...

MERHABA KEÇE USTASI ESERLERİNİZ ÇOK AMA ÇOK GÜZEL

bulent dedi ki...

calismalarinizi simdi gorduk sitenizi ziyaretimiz aninda. cok beyendik. tebrikler. Bozagac'in agac soyatli tum koylulerini temsil eden bir yapitiniz olursa almak isteriz. Welldown Mr. Cinar. Keep up the good work.
good good..